Mijn naam is João Almeida en ik kom uit Lissabon in Portugal. Door de fotografie heb ik surfen leren kennen. Het begon als een uitdaging aan mezelf, maar het werd mijn passie. Of het nu mooi weer is of koud en regenachtig, ik houd ervan om op het strand te zijn en de prestaties van atleten vast te leggen.
Toen ik als amateur begon, gebruikte ik al Sony. Ik heb allerlei producten van Sony geprobeerd, van de Cybershot en Handycam tot aan de Alpha 7R V van nu. Het mooiste vind ik dat ik door de jaren heen alle verbeteringen heb meegemaakt, van de snellere en slimmere scherpstelling tot alle mogelijkheden bij weinig licht.
Welke functies maken de Alpha 7R V zo geschikt voor surffotografie?
Bij mijn overstap van de Alpha 7 III naar de Alpha 7R V merkte ik voornamelijk het verschil in resolutie. Als het laagtij is of als de golven ver uit de kust zijn, kan zelfs een lens van 600 mm aan de korte kant zijn. Daarom is de resolutie van 61 megapixels zo goed. Daarmee kan ik tijdens de nabewerking bijsnijden zonder dat de kwaliteit afneemt. De snelheid en nauwkeurigheid van de AI-autofocus zijn echt indrukwekkend, zelfs in uitdagende omstandigheden bij het surfen.
De AI-focus van de Alpha 7R V maakt me niet automatisch een betere fotograaf, maar zorgt er wel voor dat mijn creativiteit vrij spel heeft. Hierdoor kan ik de beste momenten vastleggen en de beste compositie kiezen, zonder dat ik me zorgen hoef te maken over de scherpstelling. Omdat ik de surfer met de focus kan volgen, kan ik er zeker van zijn dat ik niets mis.
Bij deze foto van Teresa Bonvalot stond ik op het strand, richting de zee. Ik gebruikte een korte sluitertijd en een groot diafragma en liet de autofocus Teresa gewoon volgen terwijl ze surfte. In de videoclip kun je zien hoe goed de camera overweg kan met een onregelmatig bewegend onderwerp.
Surffotografie gaat niet alleen om het vastleggen van een beeld, het gaat er ook om dat je de kracht en vaardigheid van elke manoeuvre laat zien. Wel moet je een beetje verstand hebben van de manoeuvre en de atleet zelf om het perfecte moment aan te zien komen en te kunnen fotograferen.
Wanneer ik fotografeer op een strand dat ik niet ken, bekijk ik het eerst vanuit het perspectief van een landschapsfotograaf. Ik analyseer de belichting en de richting van de golven voordat ik kies waar ik ga fotograferen (vaak wissel ik ook van plek, afhankelijk van de veranderingen in het tij en het licht).
Welke lenzen gebruik voor je surffotografie, en hoe kies je per foto welke lens je gebruikt?
Voor actie gebruik ik meestal de FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS. Een geweldige lens, erg licht van gewicht. Het diafragma is perfect voor foto’s in de open lucht. Voor wat meer lifestyle-achtige foto’s gebruik ik het liefst de FE 16-35mm f/2.8 GM en de FE 85mm f/1.8. Beide lenzen zijn superscherp en erg flexibel.
Wat is je advies voor surffotografen die net zulke adembenemende foto’s willen maken?
Ga erop uit en maak zo veel mogelijk foto’s! Zoek online naar beelden die je inspireren en probeer ze na te maken. Op die manier kun je de belichtingsdriehoek voor surfen leren begrijpen.
Daarna kun je je richten op beelden die je mooi vindt. Doe niet alleen maar wat anderen doen. Ontwikkel je eigen stijl en laat je creativiteit de vrije loop!