Voor ervaren trouwfotografen als Cristiano Ostinelli is er in de afgelopen 30 jaar veel veranderd, maar ook veel hetzelfde gebleven. De spiegelloze camera’s van vandaag, zoals Sony’s Alpha-serie, lijken totaal niet meer op hun analoge voorgangers, maar de ervaring en creativiteit van de fotograaf is nog steeds net zo belangrijk als een eersteklas uitrusting.
“Net zoals iedereen ben ik begonnen met kleine bruiloften, maar ik had het geluk dat ik kon werken voor mensen die hun bruiloft wilden houden bij plekken zoals het Comomeer”, zegt Cristiano. “Toen was dat uitzonderlijk, maar nu is het populair om af te reizen naar een specifieke plek. Ik heb in veel verschillende landen gewerkt, duizenden mensen ontmoet en veel geleerd, maar de vaardigheden die je nodig hebt zijn overal hetzelfde.”
Naast Cristiano’s ervaring zijn ook de Sony Alpha 1 en Alpha 9 II essentieel voor zijn fotografie. “De overstap van DSLR naar spiegelloos is even groot als die van analoog naar digitaal”, zegt hij. “Het is cruciaal dat je met de zoeker kunt bekijken hoe de belichting eruit gaat zien. Met de Alpha 1 en Alpha 9 II kan ik zelfs de flits op de zoeker zien, zonder black-out.”
Ook belangrijk is de manier waarop Cristiano omgaat met het zomerse licht. “Ik zou graag willen dat bruiloften bij zonsondergang zijn, maar zo is het helaas niet”, lacht hij. “Meestal werk je in het midden van de dag, en het weer heb je ook niet voor het kiezen. Omdat het licht vaak erg fel is, zoek ik graag de schaduw op. Maar het makkelijkste is om mensen te vragen zich weg te draaien van de zon zodat je backlight hebt, en dan handmatig de belichting lichter te maken of een beetje flitslicht te gebruiken.”
“In veranderlijk licht kun je met de Alpha-camera’s makkelijk reageren”, zegt Cristiano. “Zo verlies je geen tijd. Ik kan vanuit de felle zon in de schaduw stappen en erop vertrouwen dat de camera de belichting en scherpte perfect krijgt. Denk aan een bruid die door het gangpad loopt. Ik kan haar de hele tijd volgen zonder me zorgen te maken over de scherpstelling. Ik hoef alleen de beste pose te kiezen. Niet alleen de subjecten zijn in beweging. Ik kan afstand nemen en heen en weer lopen zonder de scherpte te verliezen. Ik kan mijn creativiteit dus volledig richten op het framen.”
Volgens Cristiano is de kracht van de autofocus essentieel bij grote diafragma’s. Hij is bijzonder tevreden over de FE 35mm f/1.4 GM, FE 50mm f/1.2 GM en FE 12-24mm f/2.8 GM. “Ik gebruik lenzen met een grote hoek omdat ik ook het landschap wil vastleggen, maar ik kies het maximale diafragma om afleidingen in de achtergrond te beperken. Met de continue autofocus blijven de subjecten goed scherp.”
Het belangrijkste onderwerp is natuurlijk het bruidspaar. “Het paar staat in het middelpunt van de aandacht, maar het zijn geen modellen”, vertelt Cristiano. “Het kan zijn dat ze verstijven. Ze willen natuurlijk goede foto’s, maar misschien zijn ze verlegen of onrustig. Ik praat vooraf met het paar en geef ze advies over poses of handgebaren, maar als het niet bij ze past gaan we over op iets anders.” In zulke gevallen verandert Cristiano van aanpak en fotografeert hij op een ongedwongen manier en meer in documentairestijl om de druk te verlichten.
Op het Comomeer heeft Cristiano nog een trucje voor prachtige foto’s. “We fotograferen bijna altijd op een boot in het water. De stellen vinden dat leuk, waardoor ze niet nadenken over poseren. Daarbij komt dat de wind op het water de sluier optilt, waardoor je diepte en mooie lijnen krijgt. Natuurlijk willen ze ook het landschap op de foto hebben, anders zouden ze niet voor deze plek hebben gekozen. Ze willen geen close-ups die je overal kunt nemen. De locatie is een soort gast op de bruiloft.”
Had Cristiano gewild dat hij zijn loopbaan was begonnen met krachtige camera’s zoals de Alpha 1 en Alpha 9 II? “Dat is een lastige”, zegt hij. “Alle problemen die ik vroeger met camera’s had, maken wel echt deel uit van mijn ontwikkeling. Maar als je fotografeert, wil je makkelijke apparatuur gebruiken en als het je beroep is, moet je snel zijn. Deze camera’s van Sony zijn geweldig. Het zijn apparaten – de beste, als je het mij vraagt – en ze kunnen veel problemen oplossen. Uiteindelijk betekent dit dat fotografen creatiever kunnen zijn, en daar ben ik helemaal voor.”
“Al met al kan ik met de Alpha-camera’s meer”, stelt Cristiano. “Ik heb geleerd dat ik mezelf altijd moet uitdagen, ook onder lastige omstandigheden. Mijn klanten verwachten een prachtig resultaat, dus probeer ik steeds om creatiever te zijn en een betere foto te maken. Met alle technologie van tegenwoordig is creativiteit het enige echte struikelblok. Alles wat je daarbij kan helpen, is een must.”
"Mijn beste foto is er een die ik nog niet heb gemaakt."