formule 1-auto die snel rijdt

Sportfoto's met Sony Alpha

Pedro Lemos

“Ik groeide op in Brazilië en bracht daar mijn dagen door met skaten en surfen. We filmden hoe we door Rio de Janeiro skaten. Op die manier kwam ik in aanraking met het maken van content”, zegt de Braziliaanse fotograaf en filmmaker Pedro Lemos. In 2012 verhuisde Pedro naar Europa om daar deel te nemen aan skateboardwedstrijden, maar uiteindelijk bleek dat filmmaken en fotograferen zijn roeping was.

voetballend kind dat een sprong met de bal maakt in Rio de Janeiro © Pedro Lemos

“Ik ging werken bij een skateboardmagazine in Portugal, en kwam vervolgens terecht in Noorwegen, waar ik automatisch meer neigde naar samenwerken met skiërs, waaronder het nationale team alpineskiën. Nu fotografeer ik alle soorten sporten.”

skiër die poseert met zijn ski's © Pedro Lemos | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM II | 1/400s @ f/2.8, ISO 800

Pedro fotografeert alles van de pistes tot de pitstops, en gebruikt hiervoor meerdere camera's, afhankelijk van zijn behoeften. “Meestal fotografeer ik met de Sony Alpha 1. Dankzij de opnamesnelheid van 30 fps en de snelle scherpstelling kan ik altijd de actie vastleggen. Soms neem ik de Sony Alpha 7R V mee als tweede camera. De 7R V maakt ontzettend gedetailleerde foto's dankzij de sensor van 61 megapixels, en is daarom zeer geschikt voor commerciële of portretfotografie. Ook film ik veel video's. Daarvoor gebruik ik graag de Sony ZV-E1, deze is gebruiksvriendelijk en licht voor wanneer ik snel wat content voor sociale media moet filmen. Als ik foto's moet maken, is de resolutie van 12 megapixels meer dan genoeg voor posts op sociale media. Voor een intensere shoot die de hele dag duurt, schakel ik over naar de Sony FX3.”

voetballer die vanaf achteren is gefotografeerd © Pedro Lemos | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 1250

Ongeacht met welke camera Pedro fotografeert, steunt hij op de geweldige autofocus op de camera's van Sony. “De nauwkeurigheid en intelligentie van de scherpstelling fascineert me. Neem nu een voetbalwedstrijd, ik hoef me geen zorgen te maken wanneer de speler met de bal aan de voet loopt en iemand beweegt voor diegene langs – de autofocus blijft op de lopende speler. Dit is een van de hoofdredenen waarom ik de camera's van Sony gebruik.”

Kinderen die op straat voetballen © Pedro Lemos | Sony α7R V + FE 16-35mm f/2.8 GM II | 1/3200s @ f/3.2, ISO 100

Aangezien Pedro niet meer bij de scherpstelling hoeft stil te staan, kan hij zich concentreren op het vangen van de beelden die een verhaal vertellen. Sociale media hebben de zaken echter flink veranderd, en nu is er de mogelijkheid om meerdere beelden te tonen. “In sport gebeuren dingen snel. Ik moet onopvallend blijven, dus ik probeer zoveel mogelijk foto's te maken om zo het verhaal van het hele evenement te kunnen tonen.”

formule 1-coureur die zich voorbereidt op de race © Pedro Lemos | Sony α1 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/640s @ f/5.6, ISO 320

Bij het vertellen van een verhaal is context geven belangrijk. Pedro probeert bij het maken van portretten van atleten ook context te geven. “Ik probeer naast het gezicht ook nog een ander element in beeld te krijgen. Als het bijvoorbeeld gaat om een hardloper, probeer ik de baan op de achtergrond te zetten. Bij een surfer probeer ik golven terug te laten komen in de foto. Hierdoor krijg je het gevoel dat de sporter zich in diens natuurlijke omgeving bevindt, een plek waar ze zich op hun gemak en thuis voelen.”

Wat lenzen betreft, heeft Pedro een paar favorieten. “Als ik één lens moest gebruiken voor alles, dan zou ik kiezen voor de Sony FE 24-70mm f/2.8 GM II. Dit is een veelzijdige allroundlens. Als ik film met dynamische stabilisatie, kan ik gebruikmaken van een crop van 1,5x, dan heb ik dus een maximale brandpuntsafstand van 105 mm zonder verlies van beeldkwaliteit. Maar mijn favoriete lens is de FE 50mm f/1.2 GM vanwege de prachtige bewogen achtergrond die ik kan maken dankzij de kleine scherptediepte. Daarnaast is de FE 135mm f/1.8 GM zeer geschikt voor bepaalde sporten. En de FE 400mm f/2.8 GM OSS is natuurlijk geweldig voor het fotograferen van voetbal.”

kind dat op het strand voetbalt © Pedro Lemos | Sony α7R V + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/200s @ f/2.8, ISO 1000

Het filmen van skateboarden in zijn jeugd heeft zeker invloed gehad op de manier waarop Pedro werkt. Hij doet wat nodig is om iets te laten werken en improviseert om de foto te maken die hij wil. “Ik ben altijd op zoek naar andere oplossingen en denk outside the box. Het skateboarden heeft ervoor gezorgd dat ik anders denk.”

Een van de foto's waarbij het improvisatievermogen van Pedro goed naar voren komt, is de foto van een zwemmer die gemaakt lijkt te zijn met een drone. “Ik heb deze foto eigenlijk gemaakt met de ZV-E1. Ik heb de camera aan een paal bevestigd en boven de zwemmer gehangen. Vervolgens heb ik de Sony Creators-app op mijn telefoon gebruikt om de compositie aan te passen en de foto's te maken.”

zwart-witfoto van een zwemmer in het water © Pedro Lemos | Sony ZV-E1 + FE PZ 16-35mm f/4 G | 1/1600s @ f/4.0, ISO 320

Pedro werkt naast zijn professionele projecten ook aan een persoonlijk project. Namelijk het fotograferen van voetballende kinderen in de straten van Brazilië. “Deze kinderen hebben niets. Ze hebben alleen een bal en hun vrienden om mee te spelen, en daar zijn ze dolgelukkig mee.” Nadat hij het project heeft voltooid, wil hij afdrukken van de foto's verkopen. Het geld wat hij daarmee verdient, gaat naar de kinderen in zijn thuisland Brazilië. “Ze lachen altijd en klagen nooit. Ze gaan gewoon naar buiten om lekker te voetballen.”

Uitgelichte producten

Pedro Lemos

Meld u aan voor de nieuwsbrief van α Universe

U hebt u geabonneerd op de nieuwsbrief van α Universe

Voer een geldig e-mailadres in

Er is iets fout gegaan

U hebt u geabonneerd